Oko 40 stručnjaka iz celog sveta okupilo se u Zaječaru gde će od 1. do 4. oktobra razgovarati o najnovijim dostignućima iz oblasti konzervacije mozaika. Naziv skupa je SEE MOSAICS V „Кonzervacija uranjajućeg sloja na mozaiku – kako ga sačuvati“.
Ovo je peti po redu međunarodni stručni skup. Prvi put sastanak se održava u Srbiji a realizuje ga Centralni institut za konzervaciju u saradnji sa Narodnim muzejom „Zaječar“.
Maja Franković, Centralni institut za konzervaciju i koordinator skupa: „Srećni smo što smo dobili podršku Narodnog muzeja da skup održimo u Zaječaru.“
„Tema ovogodišnjeg sastanka je konzervacija mozaika in situ – na lokalitetima. To podrazumeva konzervaciju svih slojeva koji čine mozaik. Učesnici skupa će kroz predavanja i diskusije pokušati da nađu najsigurniji način konzervacije i prezentacije mozaika.“
Nikola Upevche, konzervator iz Skoplja: „Skup je svake godine sve veći i veći“
Ove godine u radu skupa učestvuje oko 40 konzervatora iz 14 zemalja regiona, Evrope i Amerike. Nikola Upevche, konzervator iz Skoplja iz Severne Makedonije kaže da se svake godine broj članova povećava.
„Mi smo u tri navrata održali ovu konfereciju u Ohridu. Skup je svakog puta sve veći i veći, imamo uvek nove članove. Prva ideja skupa bila je da se napravi jedan registar mozaika i da se okupe institucije koje se bave time. Tako bi znali broj mozaika , kakve sve potrebe ima za prezentacijom, koliko njih je na lokalitetima koliko njih je u muzejima. To bi nam dalo veću prepoznatljivost u svetu i mogli bi da tražimo bolje finansije za projekte restauracije u regionu.“
Jagoda Stamenković, Ministarstvo kulture i informisnja: „Kulturno nasleđe regiona treba učiniti vidljivijim“
Učesnike skupa u Zaječaru prvog dana pozdravila je i Jagoda Stamenković, viši savetnik načelnika Odeljenja za međunarodnu saradnju u Ministarstvu kulture i informisanja Republike Srbije.
„Događaj kojem danas prisustvujemo vezan je za predsedavanje Republike Srbije Jadransko-jonskom inicijativom i strategijom Evropske unije. To je projekat regionalne saradnje. Tema ovog skupa su mozaici koji su prepoznati kao kulturno nasledje regiona koje treba učiniti vidljivijim. U Jadransko-jonskoj strategiji kultura nastupa zajedno sa turizmom. Jako je bitan ovaj prvi deo, čime se danas bavimo na ovom skupu, a to je konzervacija mozaika. Sledeći korak je njihovo predstavljabnje i ulazak u turističku ponudu.“
Nakon predavanja i diskusije učesnici skupa, stručnjaci za konzervaciju mozaika, obišli su stalnu postavku Narodnog muzeja „Zaječar“. Za njih je upriličena i izložba „Konzervacija i restauracija mozaika na Gamzigradu“.
Drugog dana planirana je poseta Feliks Romulijani a tom prilikom biće otkriveni mozaici u carskoj palati koji su prekriveni slojevima peska.
Do kraja ovog naučno-stručnog skupa planirana je ekskurzija do manastira u Bukovu, obilazak Caričinog grada i poseta Narodnom muzeju u Leskovcu.
„SEE MOSAICS V“ stručni skup realizuje Centralni institut za konzervaciju u saradnji sa Narodnim muzejom „Zaječar“. Podršku su pružili:
- Centralno-evropska inicijative (CEI)
- Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije
- Jonsko-jadranska inicijativa – JJI
- Evropska strategija za jadransko-jonski region (EUSAIR)
- Francuski institut u Srbiji
- Centr kulturnih dobara.
Inače, skup se realizuje u okviru regionalnog projekta SEE Mosaics: Razvijanje mreže stručnjaka za konzervaciju mozaika i promocija mozaičkog nasleđa Jugoistočne Evrope.