Ublažene mere, restorani i kafići mogu da rade do ponoći, trafike bez ograničenja

1523
0
Gostoprimnica Zaječar
Gostoprimnica Zaječar

Ministarka za rad zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja u Vladi Republike Srbije i članica Kriznog štaba za zaštitu zdravlja stanovništva od zarazne bolesti COVID-19 Darija Kisić Tepavčević saopštila je da je danas doneta odluka o dodatnom popuštanju epidemioloških mera.

Kisić Tepavčević je nakon sednice Kriznog štaba objasnila da će u skladu sa tim ugostiteljski objekti moći da rade svaki dan do ponoći, i u otvorenom i u zatvorenom prostoru, a ta mera stupa na snagu od sutra.

Ona je navela da poslednje bioskopske projekcije mogu da počnu u 23 sata, te da do tog vremena mogu da rade i njihove blagajne.

Takođe, kako je dodala, trafike i kiosci moći će da rade 00–24 sata, dok će poslovni i naučni kongresi u zatvorenom prostoru moći da okupe maksimalno 200 osoba, uz napomenu da je raniji maksimum bio 100 osoba.

Kisić Tepavčević je naglasila da se ukida besplatan PCR za naše građane koji putuju u Nemačku, i istovremeno podsetila na to da će svi koji se prijave na portal eUprave do večeras u ponoć i vakcinišu se u narednih sedam dana, ostvariti pravo na 3.000 dinara.

Darija Kisić Tepavčević
Foto: Vlada RS

Ministarka je saopštila da nisu donete odluke o proslavama matura, ali da bi se proslave tog tipa mogle očekivati ukoliko se održavaju u školama i u kontrolisanim uslovima.

Ona je ukazala na to da se krajem jeseni i početkom zime očekuju respiratorne infekcije, uključujući i eventualni rast inficiranih koronavirusom.

Građani Srbije taj period dočekuju sa višim stepenom kolektivnog imuniteta nego prethodne godine, ali je potrebno vakcinisati se u što većem broju kako bi stepen kolektivnog imuniteta bio još veći, objasnila je Kisić Tepavčević.

Ona je najavila da će narednih nedelja u Srbiji biti doneta odluka o preporuci za vakcinaciju dece starosti od 12 do 15 godina isključivo vakcinom kompanije „Fajzer“, podsetivši na to da i sada postoji preporuka za vakcinaciju starijih od 16 godina ovim cepivom.

Kisić Tepavčević je objasnila da se, kada se rade istraživanja vakcina, ona prvo obavljaju na zdravim punoletnim osobama i da je navedeno da još nisu rađena na maloletnicima, trudnicama i porodiljama, a ne i da su vakcine zabranjene za tu populaciju.

Prema njenim rečima, kada se cepivo pokazalo efikasnim i bezbednim u populaciji punoletnih zdravih građana, onda su počela da se rade i ispitivanja na mlađima – prvo su odabrani stariji od 16 godina, a sada su krenula i istraživanja na uzrastu od 12 do 15 godina.