Pored toga što u Srbiji prema Zakonu o PIO imamo najnižu moguću penziju, ovaj zakon definiše i najvišu moguću penziju. Prema poslednjem dostupnom statističkom izveštaju Fonda PIO, najviša penzija u Srbiji iznosi tačno 200.475 dinara.Praktično prema Zakonu o PIO, niko u Srbiji ne može da ima više od 45 godina staža niti lični koeficijent veći od 3,8. Tako je ova penzija „zakucana“ na ovom iznosu.
Sa januarskim povećanjem od 14,8%, najveća penzija u Srbiji se penje na 229.745,34 dinara.
Formula za izračunavanje penzija nije nimalo jednostavna, ali je suština u tome da što je veća plata tokom radnog staža, to je veća i penzija. Visina penzije, praktično, je jednaka proizvodu ličnog i opšteg boda.
Da bismo došli do ličnog boda, moramo da izračunamo lični koeficijent. Do njega dolazimo kada svaku našu godišnju zaradu podelimo sa prosečnim republičkim zaradama u odgovarajućim godinama, a onda zbir dobijenih iznosa podelimo sa godinama staža.
Od 1. 1. 1970. do 2002. godine zarada se uzima u neto iznosu, a od 2003. u bruto iznosu. Kad znamo koliki nam je koeficijent, njega množimo sa godinama staža i dobijamo lični bod. Dobijeni iznos pomnožimo sa opštim bodom koji od januara 2023. iznosi 1.111,25 dinara.
Kako izgleda formula?
– Godišnji lični koeficijent= Godišnja zarada / Prosečna godišnja zaradom
– Lični koeficijent = Zbir godišnjih ličnih koeficijenata / Broj godina radog staža
– Lični bod = Lični koeficijent * Broj godina radnog staža
– Iznos penzije = Lični bod * Opšti bod