Drugi dan Uskrsa, poznat i kao Uskršnji ponedeljak ili Vodeni ponedeljak, ima posebnu važnost kod pravoslavnih vernika. Ovo je prvi dan u takozvanoj Svetloj nedelji, predstavlja nastavak trodnevnog proslavljanja Uskrsa i obeležava se nizom običaja za koje se u našem narodu veruje da donose radost, sreću i blagostanje.
Najveći hrišćanski praznik Uskrs praznuje se tri dana – od nedelje do utorka. Drugi dan Uskrsa kod pravoslavnih hrišćana je dan nastavka radosti i proslave vaskrsenja Isusa Hrista. Tradicionalni običaji, verske službe, porodično okupljanje i zajedničko veselje donose osećaj zajedništva, radosti i blagoslova. Iako običaji na takozvani Vodeni ponedeljak variraju u celoj Srbiji, jedan je zajednički u svim pravoslavnim kućama – slavljenje novog života i duhovne obnove kroz Hristovo vaskrsenje u društvu familije i prijatelja.
U crkvenom kalendaru drugi dan Uskrsa je, kao i prvi i treći, obeležen crvenim slovom. To u praksi znači da na današnji i sutrašnji dan ne bi trebalo obavljati veće kućne poslove, kao ni radove u polju. Ovaj dan, poznat još i kao Vodeni ponedeljak, predstavlja početak takozvane Svetle sedmice tokom koje se u crkvama i hramovima svakog dana služi Sveta liturgija. U crkvu se i na današnji dan, kao i na prvi dan Uskrsa, nose farbana jaja i dele svima koji dođu na liturgiju.
Po tradiciji, na današnji dan trebalo bi pozvati u goste članove familije i prijatelje, odnosno prihvatiti poziv od njih da ih posetite u porodičnom domu. Narodno verovanje kaže da bi Vodeni ponedeljak, odnosno drugi dan Uskrsa, trebalo provesti u društvu najmilijih, u dobrom raspoloženju i radosti kako bi vas do narednog Uskrsa pratili sreća i blagostanje.