Aktuelne epidemiološke mere na snazi do daljeg

957
0
Predrag Kon
Epidemiolog Predrag Kon, foto: Vlada RS

Član Kriznog štaba za zaštitu zdravlja stanovništva od zarazne bolesti COVID-19, epidemiolog Predrag Kon saopštio je nakon sednice tog tela održane 19. januara, da aktuelne mere ostaju na snazi do daljeg, budući da se epidemiološka situacija još uvek tretira kao nepovoljna i nesigurna.

Kon je ocenio da su informacije o početku masnovne imunizacije ohrabrujuće, prenevši da se na sednici raspravljalo o epidemiološkoj situaciji i merama, pri čemu se vakcinacija sada nameće kao glavna tema, koja će biti u fokusu budućih sastanaka.

Sastajaćemo se ubuduće prvenstveno zbog vakcinacije i praćenja eventualnih problema u toj oblasti, kako bismo pomogli, ako bude potrebno, istakao je Kon i naglasio da je za čitavu Srbiju najvažnije da se što pre sprovede masovna imunizacija.

Prema njegovim rečima, očekuju se dodatne količine vakcina, kako Sputnjik V, tako i Fajzer-Biontek, a postoje očekivanja vezano i za vakcinu Astra Zeneka.

On je, odgovarajući na pitanje koju vakcinu je moguće dati deci, rekao da je, na osnovu podataka dobijenih od ALIMS-a, kineska vakcina pogodna za uzrast od tri godine, Fajzerova se ne može davati za osobe mlađe od 16 godina, dok je Sputnjik namenjen starijima od 18 godina.

Član Kriznog štaba je naveo i da u Srbiji nije registrovan novi soj koronavirusa, ali i da je, budući da je taj soj prisutan u Evropi, vrlo moguće da se pojavi i kod nas, zbog čega će mere na našim granicama ostati nepromenjene.

Kon je izrazio uverenje da ćemo, svakako, uz ozbiljno reagovanje, dobar odziv i poverenje u vakcinaciju, suzbiti virus i brže nego što smo mislili.

On je ukazao na to da odziv zdravstvenih radnika na vakcinaciju nikada nije bio masovniji, kada se uporedi sa vakcinacijom protiv gripa, istakavši da je važno znati da ALIMS jeste garant bezbednosti i efikasnosti i da je sigurno da sve tri nabavljene vakcine štite živote.

Prema njegovim rečima, medicinski deo Kriznog štaba smatra da je situacija loša i da nema diskusije o značajnijem popuštanju mera, dok se zdravstveni sistem ne vrati većinski u nekovid režim.