Na današnji dan, pre 73 godine, u Narodnom pozorištu Timočke krajine odigrana je prva predstava – ŽITA CVETAJU – po tekstu Julija Mokrova. Od tada se ovaj datum obeležava kao Dan zaječarskog teatra.
U čast ovog praznika kulture u ponedeljak, 3. februara zaječarsko pozorište poklanjaće karte za predstavu „Bliskost“, koju je po tekstu Patrika Marbera režirala Snežana Udicki.
Predstava počinje u 20.00 sati.

Istorija Pozorišta
Pozorište u Zaječaru formirano je 1946. godine kao Oblasno narodno pozorište. Prva predstava, koja je odigrana, 2. februara 1947. godine u zgradi nekadašnjeg Esnafskog doma, na sceni novog profesionalnog pozorišta, bila je „Žita cvetaju“ Jurija Mokreva. Za veoma kratko vreme, zaječarsko Pozorište izraslo je u uglednu i dobro organizovanu kulturnu ustanovu, koja je svoju delatnost u početku vršila na području Timočke krajine.
Na inicijativu ljudi iz zaječarskog teatra 1965. godine u Zaječaru je osnovan jedan od najznačajnijih pozorišnih festivala u Srbiji – Susreti profesionalnih pozorišta Srbije „Joakim Vujić“. Za više od pet decenija, koliko ovaj festival traje, Zaječar je šest puta bio domaćin, a ansambl pozorišta osvojio 80 nagrada na festivalima koji su održavani širom Srbije, čime se svrstava u najuspešnije teatre u zemlji.
Komadi „Kamen za pod glavu“, „Četiri sata“, „Karolina Nojber“, „Putujuće pozorište Šopalović“ samo su deo ostvarenja koja su pobudila pažnju publike ali i stručnog dela javnosti, osvojivši, ne mali broj nagrada za glumačko izvođenje, režiju, scenografiju i kostime, na raznim festivalima u zemlji i inostranstvu.

„Dani Zorana Radmilovića“, smotra najboljih pozorišnih ostvarenja, osnovani su 1992.godine, a nagrada koja nosi Zoranovo ime, u glumačkom svetu, važi za jednu od najprestižnijih.

Od 2009. godine održava se i „ZajeČAR“, Međunarodni pozorišni festival za decu, smotra vrhunskih pozorišnih predstava za najmlađe profesionalnih teatara iz zemlje i inostranstva.
Za više od 70 godina postojanja i uspešnog rada pozorište u Zaječaru, uprkos brojnim problemima sa kojima se susretalo kroz decenije postojanja, spada u naznačajnije institucije kulture na istoku Srbije. Do sredine 2018.godine pozorište je izvelo 420 premijera.

Od marta 2018. godine pozorište je sastavni deo Ustanove Narodno pozorište Timočke Krajine – Centar za kulturu „Zoran Radmilović“ u Zaječaru, čime se proširuje delatnost ove kulturne institucije.
Novoformirana ustanova organizuje tridesetak manifestacija u gradu i selima, od kojih je većina dugogodišnja, kao što su:
- Zaječarska Gitarijada,
- Festival mladih pesnika „Dani poezije“,
- „Sabor frulaša“ u Grljanu,
- Međuokružna smotra dečjeg narodnog stvaralaštva „Dens“ u Gradskovu,“
- Hajduk Veljkovi dani“ u Lenovcu,“
- Dani Adama Bogosavljevića“ u Koprivnici,
- „Vražogrnački točak“ u Vražogrncu,
- „Ilindanski sabor“ u Šipikovu,
- „Đurđevdanski sabor“ u Gamzigradu,
- „Sabor kosovskih Srba Timočke Krajine“ u Zvezdanu,
- Međunarodna likovna kolonija „Gamzigrad“ u Gamzigradskoj banji,
- Međunarodna izložba fotografija „Dete“
- Međunarodna izložba fotografija „Ekološka istina“ u Zaječaru.

Takođe, u saradnji sa mesnim zajednicama organizuju se i kulturno-umetničke smotre novijeg datuma:
- „Ivanjdanski sabor“ u Rgotini,
- „Potekla voda studena“ u Velikom Izvoru,
- Sabor narodnog stvaralaštva „Jasenovačko leto“ u Velikom Jasenovcu,
- „Balkanski festival tradicionalne kulture Vlaha“ u Dubočanu
- „Tikvijada“ u Nikoličevu,
- Dani Gamzigradske banje“ u Gamzigradskoj banji,
- Kamp klasične muzike u Zaječaru.

Od 2018. godine organizuju se 2 nove manifestacije :“Petrovdanski dani“ u Grlištu i „Vlaške lepote Balkana“ u Velikoj Jasikovi. Cilj ove ustanove je da se prigodne smotre organizuju u svim selima na području Grada Zaječara.
Ustanova Narodno pozorište Timočke Krajine – Centar za kulturu „Zoran Radmilović“ u Zaječaru izdaje i časopis za društvena pitanja, kulturu i umetnost „Razvitak“, a 2018. godine u ustanovi su osnovani Gradski hor i Omladinski gradski folklorni ansambl, koji su 19.09.2018. godine imali prvi nastup.