U zaječarskoj biblioteci „Svetozar Marković“, u sredu, 15. maja, predstavljena je izdavačka delatnost Etnografskog instituta SANU.
Tim povodom govorile su Biljana Milenković, etnolog i dipl. bibliotekar savetnik i Mladena Prelić, viši naučni saradnik instituta.
U okviru ovog predstavljanja, o publikaciji „Praznik Svetog Đorđa“ govorila je Gordana Blagojević, naučni savetnik Etnografskog instituta.
O Timočkoj krajini u izdanjima ove ustanove govorio je njihov dugogodišnji saradnik Dejan Кrstić, muzejski savetnik Narodnog Muzeja u Zaječaru.
Etnografski institut je pre dve godine proslavio sedamdeset godina svog postojanja. U pitanju je važan institut za etnološka i antropološka istraživanja. Jedna od aktivnosti povodom jubileja Etnografskog instituta bila je i gostovanje i povezivanje sa kolegama iz manjih mesta širom Srbije.
Institut ima svoju naučnu stručnu biblioteku sa preko 35 000 publikacija, među kojima i značajan fond stare i retke knjige, kolekciju geografskih karata i bogatu arhivsku građu.
Među značajnijim publikacijama ovog insituta su:
- „Glasnik“, naučna periodična publikacija od međunarodnog značaja iz oblasti etnologije i antropologije.
- „Zbornik radova“ koji je počeo da izlazi 1950. godine, do danas su objavljene 32 knjige, a poslednjih desetak brojeva je u elektronskom obliku
- „Biblioteka životopis“, povremeno izdanje Etnografskog instituta, sa ciljem da objavljuje životne priče Srba van matice, ali i pripadnika drugih naroda, predstavljeno je pet knjiga.
- „Pojmovnik srpske kulture“, elektronsko izdanje, koje se nalazi na sajtu Etnografskog instituta i obuhvata čitav niz pojmova iz materijalne i duhovne kulture.
- „Monografije“, odnosno posebna izdanja etnografskog instituta, predstavljaju prvu ediciju sa kojim je institut započeo svoju izdavačku delatnost sa knjigom „Srbija u Sremu” Dušana Popovića 1950. godine.
Molim Vas interesuje me Zbornik radova Etnografskog instituta neznam koja knjiga obradjuje deo od Bora do Babusnice. Videla sam 6 knjigu ona obradjuje od Negotina do Bora. Sve o porodicamakojesu zivele na tom poručju ,odakle su se doselile i kojuslavu slave. Uporno tražim ove zvbornike, pa ako neko zna neka mi javi. Hvala unapred
Komentari su isključeni.